آیا نوشیدن آب سرد برای سلامتی مضر است؟

ضررهای نوشیدن آب سرد

هیدراته ماندن بدن برای سلامتی بسیار حیاتی است، مصرف روزانه آب کافی برای عملکرد صحیح بدن از جمله هضم و سوخت و ساز، حفظ دمای طبیعی بدن و سالم نگه داشتن اندام‌ها و بافت‌ها ضروری است. اما بحث مهمی که وجود دارد، دمای آبی است که می‌نوشیم. نظریه‌هایی وجود دارد که نوشیدن آب سرد برای سلامتی مضر است. در این مقاله، باهم بررسی می‌کنیم که آیا نوشیدن آب سرد برای سلامتی افراد مضر است یا خیر؟

آیا نوشیدن آب سرد برای سلامتی مضر است؟

بر اساس شواهد قبلی؛ آب سرد می‌تواند باعث عدم تعادل بدن و کند‌شدن روند هضم غذا شود. دمای اصلی بدن حدود 37 درجه سانتی‌گراد است و دسته‌ای از پزشکان معتقدند که بدن پس از نوشیدن آب سرد، برای بازیابی این درجه حرارت باید انرژی بیشتری مصرف کند.

در طب غربی شواهد کمی وجود دارد که نشان می‌دهد آب سرد برای هضم غذا و به طور کلی برای سلامتی بدن مضر است. نوشیدن مقدار زیادی آب می‌تواند در دفع سموم از بدن موثر باشد، به هضم غذا کمک کند و از یبوست پیشگیری کند.

مطالعه‌ای کوچکی که در سال 2013 تاثیر آب آشامیدنی در دماهای مختلف را در شش فرد که به دنبال ورزش، بدن‌شان نیاز به آب داشت را در دمای گرم و مرطوب مورد بررسی قرار داد. بنا به نتایج این تحقیق تغییر محققان دریافتند که دمای آب بر میزان تعریق افراد و همچنین بر میزان آبی که می‌نوشند، تاثیر دارد. دمای مطلوب آب 16 درجه سانتی‌گراد که در حقیقت دمای آب سرد لوله کشی است در نظر گرفته‌شده بود، در این دما شرکت‌کنندگان آب بیشتری نوشیدند و کمتر عرق کردند. در حقیقت آب در این دما به عنوان بهترین دما برای ورزشکانی است که بعد از ورزش دچار کم آبی شده‌اند.

مضرات نوشیدن آب سرد

 برخی تحقیقات حاکی از آن است که افرادی که دارای ناراحتی‌ ریه یا گوارش هستند، باید از نوشیدن آب سرد خودداری کنند. همچنین نوشیدن آب سرد در عده دیگری از افراد موجب سردردهای شدید می‌شود. همچنین افرادی که دارای میگرن‌های فعال هستند، با نوشیدن آب سرد، دو برابر افرادی که آب سرد نمی‌نوشند در معرض حملات میگرنی هستند. برخی افراد ادعا می‌کنند که مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای سرد می‌تواند باعث ایجاد گلودرد و یا سرماخوردگی در افراد شود. اما هیچ مدرک علمی برای تایید این ادعا در دست نیست.

فواید نوشیدن آب سرد

برخی مطالعات حاکی از آن است که نوشیدن آب سرد هنگام ورزش‌ می‌تواند عملکرد و استقامت فرد را بهبود ببخشد. به عنوان مثال مطالعه‌ای که سال 2012 بر روی 45 مرد با شرایط جسمی متفاوت انجام شد، نشان داد که نوشیدن آب سرد در مقایسه با آب در دمای اتاق هنگام ورزش به طرز قابل توجهی دمای بدن را کاهش می‌دهد. تحقیق دیگری که در سال 2014 تاثیر نوشیدنی‌های مختلف بر 12 ورزشکار در آب و هوای گرمسیری را بررسی کرد، نشان داد که نوشیدن یک لیوان آب جو سرد و تگری عملکرد افراد را بیشتر از یک لیوان آب در دمای اتاق افزایش می‌دهد. برخی افراد نیز ادعا می‌کنند که نوشیدن آب سرد در کاهش وزن موثر است.

به طور کلی همه افراد باید اطمینان حاصل کنند که هر روز به میزان مورد نیاز آب به بدنشان می‌رسانند. به گفته آکادمی ملی علوم و پزشکی، خانم‌ها جهت هیدراته نگه‌داشتن بدن خود باید حدود 2.7 لیتر آب و آقایان باید 37 لیتر آب در روز مصرف کنند. قسمتی از این آب می‌تواند از طریق مصرف غذاها و میوه‌ها جذب بدن شود.