روی (زینک) چیست و چه نقشی در سلامتی بدن ایفا می‌کند؟

میزان روی موردنیاز بدن

روی در اندام‌ها، بافت‌ها، استخوان‌ها، مایعات و سلول‌های ما یافت می‌شود و یکی از مهم‌ترین عناصر ضروری در تغذیه انسان است. این ماده به بدن کمک می‌کند سلول‌های جدیدی را ایجاد کند، مواد غذایی را پردازش کرده و زخم‌ها را بهبود ببخشد، بعلاوه مقاومت بدن در برابر عفونت را افزایش می‌دهد. روی به طور عمده در گوشت و همچنین حبوبات، آجیل و دانه‌های روغنی یافت می‌شود. برخی از غذاهای گیاهی مانند غلات صبحانه نیز غنی از روی هستند. گیاه‌خواران، مادران شیرده و افرادی که مشکلات گوارشی دارند، ممکن است دچار کمبود روی باشند.

چگونه می‌توان متوجه کمبود روی بدن شد؟

از آنجا که روی در بسیاری از کارکردهای بدن نقش دارد، کمبودش می‌تواند به روش‌های مختلفی بروز یابد. شایع‌ترین علائم آن عبارتند از: کاهش درک بو و مزه، طعم فلزی در دهان، بهبود دیرهنگام زخم‌ها، ریزش مو، خشکی پوست، بی حالی و تغییر شکل ناخن‌ها. اگر هرکدام از این علائم در فرد بروز کند، باید سریعا به پزشک مراجه کند.

نتیجه تحقیقات انجام‌شده در زمینه اهمیت روی در حفظ سلامتی بدن

مطالعه‌ای که در ایالات متحده انجام گرفت، نشان داد که تنها مصرف 4 میلی‌گرم روی در روز می‌تواند تفاوت عمده‌ای در سلامت سلول‌های ما ایجاد کند، که به نوبه خود توانایی بدن در مبارزه با عفونت‌ و بیماری را بهبود می‌بخشد. زینک استرس و میزان آسیب به DNA را کاهش می‌دهد و از بدن در برابر بیماری‌های قلبی عروقی و برخی سرطان‌ها محافظت می‌کند. بدون روی کافی، بدن قادر نیست DNAهای آسیب دیده را ترمیم کند. یک تخم مرغ حاوی 1 میلی‌گرم روی است.

همچنین تحقیقات اخیر آمریکا نشان می‌دهد که روی با جلوگیری از التهاب به کنترل عفونت کمک می‌‌کند. یک پروتئین خاص (NF-B) روی را در سلول‌های کلیدی جذب می‌کند که به سرعت در برابر عفونت واکنش نشان می‌دهند. اگر در هنگام عفونت روی کافی در بدن وجود نداشته باشد، می‌تواند به التهاب بیش از حد منجر شود. به همین دلیل مصرف قرص‌های روی در ابتدای سرماخوردگی می تواند به سرعت بیشتری در رفع آن کمک کند.

بدن روزانه به چه میزان روی نیاز دارد؟

مقدار روی توصیه‌شده روزانه برای خانم‌ها 7 میلی‌گرم و برای آقایان 9.5 میلی‌گرم است كه به راحتی از طریق یك رژیم متعادل دریافت می‌شود. اما از آنجا که روی به مقدار زیادی در غذاهای گیاهی وجود ندارد، گیاهخواران به احتمال زیاد از فقدان آن رنج می‌برند. در نظر داشته‌باشید که مصرف زیاد روی نیز می‌تواند منجر به کم خونی و ضعیف شدن استخوان‌ها شود، بنابراین بیشتر از 25 میلی‌گرم مکمل روی در روز مصرف نکنید، مگر اینکه توسط پزشک شما تجویز شده‌باشد.

منبع: healthy-magazine.co.uk