چگونه بفهمیم که کرم ضد آفتابمان فاسد شده‌است؟

ضد-آفتاب

به محض اینکه فصل گرما فرا می‌رسد، کرم ضدآفتاب به مهم‌ترین محصول آرایشی تبدیل می‌شود. اما مشکلی که وجود دارد این است که اکثر افراد ضدآفتاب را در فصول سرد استفاده نمی‌کنند و همین مسئله باعث می‌شود که کرم ضدآفتاب برای یک سال بدون استفاده باقی بماند. بنابراین، از کجا بفهمیم که کرم ضدآفتاب سال قبل هنوز هم قابل استفاده است؟ متخصصان پوست در این رابطه توضیحاتی می‌دهند.

دقیقاً مثل بقیه داروها، کرم‌های ضدآفتاب نیز دارای تاریخ انقضاء هستند، اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید تاریخ‌های انقضا روی بطری‌های اسپری و کرم‌های آرایشی بهداشتی تنها یک پیشنهاد هستند و رد شدن این تاریخ لزوما به معنای فاسدشدن و غیر قابل استفاده بودن محصول نیست. بنا به گفته لورن فاین، متخصص پوست و مو در کلینیک جراحی زیبایی و پوست شیکاگو: “ضدآفتاب فاسد نه تنها اثری در پیشگیری از آفتاب سوختگی ندارد، بلکه ریسک آفتاب سوختگی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. این مسئله به علاوه می‌تواند منجر به سرطان پوست که شایع ترین نوع سرطان رد ایالات متحده است بشود.”

کرم ضد آفتاب

چگونه بفهمیم که ضدآفتاب ما منقضی شده‌است؟

مشکلی که وجود دارد این است که همه کرم‌های ضد آفتابی که می‌خریم دارای تاریخ انقضا نیستند، اما بنا به گفته سازمان غذا و دارو، کرمهای ضدآفتاب تا 3 سال ماندگاری دارند و قادرند اثر خود را حفظ کنند، بنابراین اگر ضدآفتابی می‌خرید که تاریخ انقضا بر روی آن درج نشده، حتما تاریخ خرید آن را بر روی بطری بنویسید، این کار به تشخیص حدودی فاسدشدن آن کمک می‌کند.

نکته مهم دیگر این است که اگر کرم ضدآفتاب را در مجاورت گرما و در برابر تابش مستقیم خورشید و اشعه فرابنفش قرار دهید، ممکن است قبل از رسیدن به تاریخ انقضا خراب شود. لنس براون، پزشک متخصص پوست، جراحی و زیبایی پوست در شهر نیویورک توصیه می‌کند: برای اینکه مطمئن شوید ضد آفتاب شما از بین رفته‌است، باید مراقب هرگونه تغییر در فرمولاسیون آن باشید. اگر هرگونه تغییری در شکل و یا رایحه آن ایجاد شد، بدون درنگ آن را دور بریزید، چرا که ضدآفتاب نباید هرگز در رنگ و قوام تغییر کند.