3 راهکار آسان برای تشویق کودک به خوردن میوه و سبزیجات

چگونه می‌توانیم کودکمان را مجاب کنیم که میوه و سبزی بیشتری بخورد؟

این سوالی است که والدین اکثر اوقات می‌پرسند. در تحقیقی که راهکارهای متنوعی از جمله کنترل و سخت‌گیری والدین، پاداش، تشویق کودک به انجام آن از طریق همسن و سالان، برنامه‌های آشپزی، بسته بندی‌های زیبا و غیره بررسی گردید، مشخص شد که روش‌های کنترلی والدین برای تغذیه کودک (محدود کردن، فشار آوردن به وی و یا پاداش) مخرب بوده و در درازمدت به جای اثر مثبت، بر الگوی تغذیه کودک اثر منفی می‌گذارد. فشار آوردن بر کودکان این مشکل را پیش می‌آورد که گرسنگی و احساس سیری را نادیده بگیرند.

خوردن آگاهانه، که توصیه کارشناسان تغذیه و روانشناسان به والدین است، در حقیقت این است که به کودکان کمک کنیم تا بجای پیروی از قوانین بیرونی (رژیم‌های غذایی و یا دستورالعمل‌های والدین) به نیازهای درونی بدنشان توجه کنند.

1- مشارکت دادن کودک در تهیه غذا

بر اساس تحقیقات انجام‌شده، راهکارهایی مثل مشارکت دادن کودک در کاشت سبزیجات و یا کمک گرفتن از آنان در  فرآیند پخت و پز، تاثیر بیشتری از آموزش مستقیم تغذیه در ترغیب آنان به مصرف سبزیجات دارد. بنابراین نباید از نقش مهم مشارکت کودکان در خرید و آشپزی غافل شد.

مشارکت کودکان در تهیه غذا

2- دسترسی

امکان دسترسی آزادانه کودکان به میوه و سبزیجات برای طولانی مدت نیز راهکار مفیدی در تشویق آنان به مصرف بیشتر این موادغذایی است. برای دسترسی راحت‌تر کودک، تکه‌های میوه را در ظرفی جلوی او قرار دهید، اما خوردن آن را به کودک گوشزد نکنید و به وی اجازه دهید تا هر زمان میل داشت آن را بخورد.

دسترسی کودکان به موادغذایی

3- خودتان الگوی کودک باشید

خودتان نیز شروع به خوردن کنید! کودکان همیشه به والدین‌شان نگاه می‌کنند، بنابراین هنگامی که خودتان جلوی کودک شروع به خوردن میوه و سبزیجات می‌کنید، وی نیز به صورت ناخودآگاه به این کار تشویق می‌شود.

والدین الگوی کودکان