آیا پوشیدن همزمان دو ماسک می‌تواند محافظت بیشتری در برابر کرونا داشته‌باشد؟

تاثیر-پوشیدن-همزمان-دو-ماسک

امروزه متخصصان همگی اتفاق نظر دارند که COVID-19 عمدتا از طریق قطرات تنفسی حاوی ویروس گسترش می‌یابد، اگر فردی به COVID-19 باشد، این قطرات را از طریق سرفه، عطسه و یا صحبت کردن به اطرافیان منتقل می‌کند، اطرافیان نیز با استشمام این قطرات مبتلا می‌شوند، حتی احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق چشم یا دهان فرد نیز وجود دارد. بنابراین مهم‌ترین ابزار برای پیشگیری از سرایت فرد به فرد، رعایت بهداشت عمومی و پوشیدن ماسک است.

تحقیقات نشان می‌دهد هر دو مدل ماسک‌های N95 و ماسک‌های جراحی از موثرترین ماسک‌ها برای جلوگیری از شیوع COVID-19 هستند. طبق آخرین تحقیقات کلینیک مایو، ماسک‌های N95 می‌توانند هم از افرادی که ماسک می‌زنند و هم از اطرافیان در برابر استنشاق قطرات تنفسی حاوی ویروس محافظت کنند.

از آنجا که ماسک‌های N95 و سایر ماسک‌های جراحی به تنهایی در برابر ویروس کرونا مقاوم هستند، پوشیدن ماسک دوم بر روی هر کدام از این نوع ماسک‌ها لزوما باعث محافظت بیشتر نمی‌شود، اما به گفته تانیا الیوت متخصص ایمنی و آلرژی: “در ماسک‌های پارچه‌ای هرچه تعداد لایه‌های پارچه بیشتر باشد، ماسک محافظت بیشتری خواهدداشت و این بدین معناست که پوشیدن دو ماسک پارچه‌ای روی هم می‌تواند در کاهش جذب قطرات تنفسی کمک کند.”

باید در نظر داشت که پوشیدن دو ماسک روی هم باعث می‌شود قطرات تنفسی بین دو لایه ماسک گیر کنند که این خود خطر انتقال ویروس کرونا را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر قصد دارید دو ماسک پارچه‌ای روی هم بزنید، باید از قرار دادن ماسک روی سطوح آلوده خودداری کنید و در بهداشت و تمیز نگه‌داشتن آن کوشا باشید.